20 dollars

zarabiaj

wtorek, 19 lipca 2011

Zasady prawidłowego odżywiania

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy wpływa na nasz wygląd i samopoczucie. Jednak w codziennym pośpiechu nie zwracamy zbytniej uwagi na nasz sposób odżywiania. Zasady prawidłowgo odżywiania powinny być dla nas wskazówką co robimy źle.

1. Dbaj o różnorodność jedzenia.
Nie ma takiego produktu, który dostarczyłby nam wszystkich substancji odżywczych. Dlatego, by zapewnić równowagę naszemu organizmowi, powinniśmy spożywać takie produkty jak: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, produkty dostarczające pełnowartościowego białka. 


2. Pij przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.
Pijąc w trakcie posiłku, rozcieńczamy soki żołądkowe, co może powodować problemy trawienne. Prowadzi do powstania gazów, wzdęć i zaparć. Unikanie picia napojów w trakcie posiłku jest korzystne dla osób odchudzających się, gdyż zje się w takim przypadku mniej.


3. Pij dużo.
Wskazane jest picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Najlepsze są: niesłodzone soki owocowe, woda mineralna oraz herbatki ziołowe.


4. Produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii.
Dostarczają one wielu potrzebnych skłądników odżywczych. Należy pamiętać, że pieczywo białe nie jest tak wartościowe, jak pieczywo razowe i grube kasze.


5. Unikanie soli.
Sól powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego w miarę możliwości należy starać się przyprawiać potrawy ziołami.


6. Produkty mleczne powinny być stałym elementem codziennej diety.
Mleko i jego przetwory dostarczają głównie wapnia, lecz także białka i witamin z grupy B, A i D. Zwracajmy uwagę na zawartość tłuszczu.


7. Ogranicz spożycie tłuszczów.
Dziennie nie powinno się przekraczać granicy 60 gram tłuszczy. Wskazane jest spożywanie nisko tłuszczowych produktów, takich jak n. p. chude mięsa i ryby, ziemniaki, ryż, makaron, warzywa i owoce. Tłuszcze zwierzęce najlepiej zastępować roślinnymi.

8. Unikanie cukru.
Cukier to puste kalorie. Jego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Jeśli musimy korzystać z cukru, używajmy fruktozy.

9. Zredukuj ilość spożywanych mięs.
Jedzenie mięsa 2 razy w tygodniu w zupełności wystarczy, by dostaczyć organizmowi odpowiednią dawkę żelaza. Zalecane jest spożywanie chudych mięs np. kurczak, indyk.

10. Unikanie alkoholu.
Alkohol powinien być spożywany okazjonalnie. Jest on przede wszystkim kaloryczny, a nadmierne spożycie nie służy naszemu zdrowiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz